Tu jesteś:
Newsletter

29.09.2015
Powrót do newslettera

Muzyka przeciw bólowi

Muzyka przeciw bólowi

Badania naukowe przeprowadzone przez londyńskie uniwersytety Brunel oraz Queen Mary wykazały, że słuchanie muzyki przez pacjentów, którzy poddawani byli zabiegom chirurgicznym zarówno w czasie trwania operacji, jak i po niej, może mieć działanie przeciwbólowe i uspakajające.

Przeprowadzono 72 badania, na grupie 7 tysięcy pacjentów, porównując dane chorych słuchających muzyki podczas i po operacji, z danymi pacjentów, którzy muzyki nie słuchali lub słuchali tylko białego szumu.

Korzystny wpływ muzyki na pacjentów był wyraźnie widoczny nawet podczas znieczulenia ogólnego Okazało się, że pacjenci byli spokojniejsi i nie potrzebowali tylu środków przeciwbólowych co chorzy, którzy muzyki nie słuchali.

Naukowcy są zdania, że szpitale powinny zachęcać pacjentów i ich rodziny, aby przynosili do szpitala odtwarzacze z ulubioną muzyką. Co roku w USA wykonuje się ponad 51 mln operacji i około 4,6 mln w Anglii. Muzyka jest nieinwazyjną, bezpieczną, tanią metodą, która powinna być dostępne dla wszystkich pacjentów poddawanym operacjom. Pacjenci powinni mieć także możliwość wyboru muzyki, jaką chcieliby słuchać, aby zmaksymalizować korzyści dla ich samopoczucia. Powinno się jednak pilnować, żeby muzyka nie przeszkadzała w komunikacji zespołu medycznego – mówi Catherine Meads z uniwersytetu Brunel.

To samo dotyczy osób cierpiących na chroniczny ból. Według danych opublikowanych w portalu dailymail.co.uk z 2013 roku, 4 na 5 osób dorosłych w pewnym momencie życia zacznie cierpieć na chroniczny ból pleców, a ponieważ stres może zaostrzyć stopień odczuwania bólu pacjenci powinni minimalizować poziom stresu. Jednym z takich działań jest właśnie słuchanie muzyki. David Bradshaw, badacz z uniwersytetu Utah w Stanach Zjednoczonych przekonuje Ludzie cierpiący na chroniczny ból powinni znajdować sobie aktywności, które w pełni ich pochłoną. Jedną z takich jest właśnie słuchanie muzyki ponieważ może objąć swoim działaniem zarówno myśli jak i uczucia.

Firma Lloyds Pharmacy (brytyjska sieć aptek) zbadała 1500 osób cierpiących na chroniczny ból. Okazało się, że według 21% badanych pacjentów z tego typu dolegliwością, muzyka pop najlepiej sprawdzała się jako alternatywny środek przeciwbólowy, 17% wybrało muzykę klasyczną, a 16% skłoniło się w stronę rocka i muzyki alternatywnej. Badanie wyłoniło również 5 utworów, które mają najlepsze działanie przeciwbólowe.

Bridge Over Troubled Water – Simon and Garfunkel

Angels – Robbie Williams

Albatross – Fleetwood Mac

Candle In The Wind – Elton John

Easy – The Commodores

Niebawem w Londynie mają być przeprowadzone kolejne badania związane z wpływem muzyki na poziom odczuwania bólu.

Źródło: Naukawpolsce.pap.pl, Focus.pl, Dailymail.co.uk