Tu jesteś:
Newsletter

30.06.2015
Powrót do newslettera

Piątki z Nową Muzyką

Piątki z Nową Muzyką

Od 10 lipca światowe premiery muzyczne we wszystkich krajach będą ukazywać się w tym samym dniu. Nowe utwory i albumy będą dostępne w każdy piątek od godz. 00.01 czasu lokalnego w ponad 45 krajach – nowa muzyka będzie dostępna dla wszystkich w tym samym momencie.

Dla fanów na całym świecie piątek stanie się wyjątkowym dniem – premier muzycznych. 10 lipca 2015 roku rusza projekt „Piątki z nową muzyką”, czyli światowy dzień premier muzycznych. Dzięki przedsięwzięciu, które wdrażane jest przy współpracy wytwórni fonograficznych, dystrybutorów i artystów, fani muzyki w 45 krajach będą mieli legalny dostęp do premierowych utworów i albumów w tym samym czasie.

Do tej pory nowe utwory i albumy ukazywały się w poszczególnych krajach w różnych dniach tygodnia – w poniedziałki we Francji i Wielkiej Brytanii, we wtorki w Stanach Zjednoczonych, w piątki w Australii i Niemczech, natomiast w Polsce nie było jednego dnia premier, daty ustalały wytwórnie indywidualnie. Powodowało to opóźnienia w dostępie do premierowych nagrań w poszczególnych krajach. Od 10 lipca na całym świecie premiery będą ukazywać się w piątki o godz. 00:01 czasu lokalnego.

„Piątki z nową muzyką” to wyjątkowy projekt. Zaangażowało się w niego 45 krajów, co daje niespotykaną wcześniej na rynku muzycznym skalę. Współpraca przedstawicieli branży muzycznej z wielu krajów przyniosła spektakularny efekt - fani praktycznie w każdej części świata będą mieli dostęp do nowych nagrań w tym samym czasie, niezależnie od tego czy słuchają jej z nośników cyfrowych, płyt CD czy winyli – komentuje Jan Kubicki managing director Universal Music Poland, członek Zarządu ZPAV. Warto zauważyć też, że projekt ten to bezprecedensowa, okazja do zbudowania silnego przekazu marketingowego i wyrobienia w odbiorcach stałego nawyku poszukiwania nowej muzyki na weekend, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój rynku. – dodaje J. Kubicki.

Kiedy myślisz o nowej muzyce … pomyśl: piątek

Niezależnie od tego w jakim kraju ktoś aktualnie się znajduje, teraz piątek będzie nie tylko początkiem weekendu, ale także dniem, w którym pojawia się nowa muzyka. Projekt daje szansę na stworzenie wokół premierowych albumów i singli atmosfery oczekiwania i wyjątkowości. To także okazja dla artystów i wytwórni na wzmocnienie promocji nowych nagrań na rynku muzycznym.

Maciej Kutak, managing director, Eastern Europe Sony Music Entertainment Poland, członek Zarządu ZPAV, dodaje – Ustalenie jednego konkretnego dnia, w którym będą odbywać się premiery nowych wydawnictw muzycznych na całym świecie jest świetnym rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się już od dawna na rynku kinowym. W piątek można wybrać się do kina nawet w ciemno, bo zawsze jest coś nowego. Teraz również nowa muzyka z wszystkich wytwórni będzie pojawiać się kumulacyjnie w piątki. To duże ułatwienie dla kupujących, którzy w jednym momencie będą mieli cały zestaw nowych albumów. Wpłynie to również na lepszą komunikację na temat nowych premier i ożywi rynek muzyczny.