Tu jesteś:
Newsletter

28.03.2018
Powrót do newslettera

Ed Sheeran najlepiej sprzedającym się światowym artystą 2017 roku

Ed Sheeran najlepiej sprzedającym się światowym artystą 2017 roku

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI), ogłosiła Eda Sheerana najpopularniejszym artystą minionego roku i przyznała mu nagrodę Artysty Roku 2017. Wyróżnienie to odzwierciedla niespotykany dotąd, rekordowy sukces sprzedaży jego trzeciego albumu studyjnego – ÷ (Divide) – oraz singlowych hitów, takich jak: Shape of You, Castle on the Hill, Galway Girl i Perfect.

Wydany w marcu 2017 roku album ÷ był najlepiej sprzedającą się płytą zeszłego roku, otrzymując multiplatynowe wyróżnienia na 36 rynkach. Natomiast singiel Shape of You został uznany za najlepiej sprzedający się singiel na świecie z multiplatynowymi wyróżnieniami na 32 rynkach. Po raz pierwszy w historii artysta roku otrzymał jednocześnie nagrody dla najlepszego albumu roku i najlepszego singla roku.

Ed Sheeran jest piątym laureatem nagrody IFPI (Global Recording Artist of the Year Award), jedynego takiego wyróżnienia, które odzwierciedla światowy sukces artysty na rynku nośników fizycznych i formatów cyfrowych, począwszy od streamingu po winyle. W poprzednich latach laureatami tej prestiżowej nagrody byli One Direction (2013), Taylor Swift (2014), Adele (2015) i Drake (2016).

Max Lousada, dyrektor generalny Recorded Music w Warner Music Group oraz dyrektor generalny Warner Music UK, przyznał: Ukoronowanie tytułem największej gwiazdy na świecie, z nagrodą dla najlepszego albumu i singla roku, jest efektem wielu lat wytrwałości, kreatywności i ciężkiej pracy na globalną skalę. Ed jest wyjątkowym autorem tekstów, wokalistą i wykonawcą, którego umiejętność opowiadania historii i wzbudzania w ludziach emocji jest tym, co wyróżnia go z tłumu. Zawsze miał świetny kontakt ze swoimi fanami i cenił to najbardziej. Chciałbym również pogratulować Stuartowi Campowi, zespołom wytwórni Atlantic w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych i wszystkim pracownikom Warnera, którzy przyczynili się do tego niesamowitego sukcesu.

Frances Moore, przewodnicząca IFPI, dodała: Cieszę się, że mogę ogłosić Eda Sheerana laureatem nagrody IFPI dla Artysty Roku 2017. Sukces Eda jest niesamowity i świadczy o jego umiejętności pisania i wykonywania utworów, które są doceniane przez fanów na całym świecie. Tegoroczny ranking najpopularniejszych artystów Top 10 – to prawdziwe „Who is who” w muzyce popularnej. Każdy z artystów ma wyjątkowy wpływ na kształt przemysłu muzycznego dzięki energii i talentowi, które wkładają w swoją pracę. Gratuluję im wszystkim tak udanego roku.

Drake, laureat nagrody w 2016 roku, zajmuje drugie miejsce w rankingu. Jego mixtape More Life pobił rekord w liczbie streamów albumu w ciągu 24 godzin w Apple Music i osiągnął najlepszy wynik dla streamów albumu w ciągu pierwszego dnia w Spotify.

Dzięki szóstemu albumowi studyjnemu Reputation, wydanemu w listopadzie 2017 roku, Taylor Swift znalazła się na trzecim miejscu rankingu. Album zadebiutował w zestawieniu Billboard 200 na pierwszym miejscu i od tamtej pory pojawiał się na szczytach list w Australii, Austrii, Belgii, Kanadzie, Irlandii, Holandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Nagroda IFPI dla Artysty Roku i zestawienie Top 10 najpopularniejszych artystów na świecie – to pierwszy i jedyny taki ranking, który stanowi dokładne podsumowanie światowego wykorzystania nagrań w serwisach strumieniowych oraz sprzedaży singli i albumów na nośnikach fizycznych i cyfrowych.


Ranking najpopularniejszych artystów w 2017 roku według IFPI – Top 10:

1. Ed Sheeran

2. Drake

3. Taylor Swift

4. Kendrick Lamar

5. Eminem

6. Bruno Mars

7. The Weeknd

8. Imagine Dragons

9. Linkin Park

10. The Chainsmokers


(źródło: IFPI)


Laureaci poprzednich edycji:

2016 – Drake

2015 – Adele

2014 – Taylor Swift

2013 – One Direction

Ranking weryfikowany przez niezależną firmę opiera się na danych o sprzedaży albumów w formacie cyfrowym oraz formacie fizycznym: płyt CD i winylowych; a także sprzedaży singli – pobranych z Internetu oraz streamingu na żądanie w danym roku kalendarzowym. Ranking obejmuje cały repertuar danego artysty, a nie tylko jedno nagranie czy album. W celu zestawienia liczby pobrań, strumieni i sprzedaży fizycznej wykorzystano jednostki będące odpowiednikami albumów.


(źródło: IFPI)