Tu jesteś:
Newsletter

24.07.2017
Powrót do newslettera

Spotify zatrudnił specjalistę z zakresu sztucznej inteligencji

Spotify zatrudnił specjalistę z zakresu sztucznej inteligencji

Jak dowiedział się serwis musicbusinessworldwide.com, Spotify zatrudniło Francois Pacheta – jednego z najlepszych na świecie specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Pachet pracował przez 20 ostatnich lat w laboratorium Sony, gdzie stał na czele grupy zajmującej się researchem w muzyce. W 2012 roku poprowadził projekt, z którym udało mu się wydać utwór muzyczny w pełni napisany przez sztuczną inteligencję. Niedługo później założył wytwórnię wspierającą i w pełni dedykowaną projektom muzycznym produkowanym przez sztuczną inteligencję. W tym samym roku Pachet wraz ze swoją grupą z Sony wydał dwa utwory, których kompozytorami były wyłącznie komputery: Daddy’s Car oraz The Ballad of Mr Shadow. Francuski inżynier jest również współtwórcą projektu Flow Composer – softwearu skutecznie uczącego się stylów muzycznych i samodzielnie piszącego utwory w dowolnym gatunku. Nieoficjalnie mówi się, że w 2018 roku Sony zamierza wydać długogrający album całkowicie napisany przez Flow Composer.

Jak donosi musicbusinessworldwide.com, Spotify może wykorzystać wiedzę Pacheta do projektowania playlist muzycznych nakierowanych na konkretny nastrój, w jakim aktualnie znajduje się użytkownik serwisu. Oprócz tego Pachet ma dostarczyć wiele narzędzi pozwalających na zwiększenie muzycznej kreatywności oraz rozwinięcie kompozytorskich umiejętności. Na niedawno odbywającej się konferencji Buma Music in Motion, Pachet podczas swojego wystąpienia mówił m.in. o tym, że muzyka pisana przez sztuczną inteligencję powinna być zwolniona z jakichkolwiek tantiem na rzecz twórcy. Jak na razie Spotify odmawia udzielenia oficjalnego komentarza na ten temat.

Źródło: musicbusinessworldwide.com