Tu jesteś:
Newsletter

28.04.2017
Powrót do newslettera

FRYDERYKI 2017 – laureaci w kategoriach muzyka rozrywkowa i jazzowa

FRYDERYKI 2017 – laureaci w kategoriach muzyka rozrywkowa i jazzowa

W środę, 26 kwietnia br. po raz dwudziesty trzeci zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej – FRYDERYKI. Statuetki odebrali artyści ubiegający się o nagrody w kategoriach Muzyka Rozrywkowa i Muzyka Jazzowa. Wielki sukces odniósł Organek, który zdobył dwa Fryderyki w kategoriach Album Roku Rock i Utwór Roku!

Gala rozdania nagród Akademii Fonograficznej – Fryderyków – to najważniejsze wydarzenie na polskim rynku muzycznym. Jak co roku uroczystość gromadzi wybitnych muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy oraz najważniejszych przedstawicieli branży fonograficznej. Uroczystą galę w Teatrze Polskim w Warszawie transmitowano w Programie Drugim Telewizji Polskiej.

Podczas 23. edycji przyznanych zostało 21 statuetek w 12 kategoriach – 9 w kategorii muzyki rozrywkowej i 3 kategoriach jazzowych oraz 3 Złote Fryderyki.

Utworem Roku została piosenka Misssissippi w ogniu, z tekstem Tomasza Organka i muzyką Tomasza Organka, Adama Staszewskiego, Tomasza Lewandowskiego i Roberta Markiewicza. Nagrodę za Album Roku w kategorii POP odebrała Ania Dąbrowska za płytę Dla naiwnych marzycieli oraz producent płyty Olek Kowalski. Statuetka za Fonograficzny Debiut Roku powędrowała do Piotra Zioły.

Artystą Roku w kategorii Muzyka Jazzowa został Zbigniew Namysłowski. Statuetka za Jazzowy Album Roku trafiła do Roberta Majewskiego. Za Jazzowy Debiut Roku nagrodę otrzymał Tomasz Wendt.

Gospodarzem wieczoru był Tomasz Kammel, o oprawę muzyczną wręczania zadbał L.U.C., a głosem gali tradycyjnie już był dziennikarz muzyczny Piotr Metz.

Wśród wręczających nagrody znalazły się największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Fryderyka w Kategorii Utwór Roku wręczała wokalistka Wanda Kwietniewska i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Marek Hojda. Redaktor naczelna miesięcznika „Uroda Życia” Anna Maruszeczko przekazała Fryderyka laureatowi Fonograficznego Debiutu Roku. Margaret wręczyła statuetkę dla Artysty Roku Jazz, a dyrektor Agencji Wydawniczej Polskiego Radia Piotr Iwicki statuetkę za Album Roku w kategorii Jazz.

Wśród wręczających znaleźli się również: Adam Makowicz, Wojciech Pilichowski, Marek Dutkiewicz, Halina Frąckowiak, Zdzisława Sośnicka, Renata Przemyk, Natalia Nykiel, Kuba Badach, Kasia „Novika” Nowicka i Igor Herbut, duet The Dumplings; dziennikarze muzyczni: Hirek Wrona i Gabi Drzewiecka oraz aktorzy: Magdalena Boczarska i Arkadiusz Jakubik.

Galę rozpoczął zespół Raz, Dwa, Trzy w towarzystwie Mattia z zespołu Bemy, którzy piosenką Idź swoją drogą oddali hołd zmarłemu w tym roku artyście – Wojciechowi Młynarskiemu. Po nich na scenie pojawił się L.U.C., Mesajah oraz ich koledzy z Rebel Babel Ensemble, a także członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej warszawskiej SGGW i wyśpiewali swój Manifest.

Po wręczeniu Fryderyka dla Brodki w kategorii Album Roku Alternatywa, usłyszeliśmy zespół Hey w utworze Prędko, prędzej. Nominowany w aż trzech kategoriach Organek zagrał swój hit Czarna Madonna. Święto polskiej muzyki tradycyjnie obfitowało w wyjątkowe kolaboracje przygotowane specjalnie na tę okazję. Jedną z nich był duet nominowanego w tym roku w kategorii Album Roku Pop oraz Fonograficzny Debiut Roku Buslava z nominowanym w kategorii Album Roku Elektronika zespołem Xxannax. Wspólnie zagrali też Piotr Zioła, Bisz, Radex, Łąki Łan i Sorry Boys.

Gościem specjalnym tegorocznej gali był dwukrotnie nagrodzony Grammy Award – w tym roku za album Take Me to the AlleyGregory Porter. Artysta i jego zespół wykonali wielki przebój Consequence of Love.

Nagrodę Złoty Fryderyk, przyznawaną za całokształt osiągnięć artystycznych, w tym roku otrzymali: w kategorii Muzyka Poważna: Piotr Paleczny; w kategorii Muzyka Rozrywkowa: zespół Dżem, który nagrodę odebrał z rąk dziennikarza i członka Akademii Fonograficznej Jana Chojnackiego oraz szefa marketingu sieci Play i członka zarządu operatora telefonii komórkowej P4 Bartosza Dobrzyńskiego; w kategorii Muzyka Jazzowa: Urszula Dudziak, której Złotego Fryderyka wręczył Adam Makowicz, a który dla tej niepowtarzalnej okazji przyleciał specjalnie z Nowego Jorku. Było to bardzo wzruszające zakończenie gali.Laureaci nagrody FRYDERYK 2017


MUZYKA ROZRYWKOWA


FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

PIOTR ZIOŁA

UTWÓR ROKU

ORGANEK – Mississippi w ogniu

Autor: Tomasz Organek

Kompozytor: Tomasz Organek, Adam Staszewski, Tomasz Lewandowski, Robert Markiewicz

Mystic Production

ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk)

ORGANEK – Czarna Madonna

Producent albumu: Jacek Antosik i Organek

Mystic Production

ALBUM ROKU POP

Ania Dąbrowska – Dla naiwnych marzycieli

Produkcja muzyczna: Olek ( Czarny HIFI) Kowalski i Ania Dąbrowska

Sony Music Enterteiment Poland

ALBUM ROKU HIP HOP

O.S.T.R. – Życie po śmierci

Producent albumu: Killing Skills

Asfalt Records

ALBUM ROKU ALTERNATYWA

BRODKA – Clashes

Producent albumu: Noah Georgeson

Kayax Production & Publishing / Play It Again Sam

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA

RENI JUSIS – Bang!

Producent albumu: Stendek, M. Bunio S., Jakub Karaś, Reni Jusis

Sony Music Entertainment Poland

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae)

MARTYNA JAKUBOWICZ – Prosta Piosenka

Producenci albumu: Martyna Jakubowicz / Dariusz Bafeltowski / Jan Smoczyński

Universal Music Polska

TELEDYSK ROKU

DAWID PODSIADŁO – Pastempomat

Reżyser teledysku: Sebastian Pańczyk

Sony Music Entertainment Poland

MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU

ROBERT MAJEWSKI – Tribute to Henryk Majewski

Producent albumu: Robert Majewski

Studio Realizacji Myśli Twórczych

ARTYSTA ROKU

ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

TOMASZ WENDT

Nagrody w kategoriach muzyki poważnej zostały wręczone 24 kwietnia, podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Dzięki współpracy z oficjalnym partnerem muzycznym specjalna Playlista ze wszystkimi nominowanymi w tym roku utworami jest dostępna w serwisie streamingowym TIDAL, dostępnym dla klientów sieci Play.

Organizatorami gali wręczania Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 są: Związek Producentów Audio Video (ZPAV) i Agencja STX JAMBOREE.

Oficjalny Partner: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS (www.zaiks.pl).

Oficjalny Partner Muzyczny: serwis streamingowy TIDAL w sieci PLAY.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni Medialni: Program Drugi Telewizji Polskiej, Radio ZETChilli, Co Jest Grane, AMS, TVP Kultura, magazyn „Uroda Życia”, portal Party.pl, magazyn „KMAG”, magazyn „Esquire”, Multikino, portal Onet.pl.

Partnerzy koktajlu: francuskie salony fryzjerskie Franck Provost, marka Ballantines 12 y.o., marka Wyborowa, Klub Harenda.

2017 (C) Fot. Sportografia.pl / STX JAMBOREE, Fot.D.Kawka/ZPAV

Więcej informacji na stronach:

www.facebook.com/GalaFryderyk

fryderyki.zpav.pl

www.galafryderyk.pl


Fryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowejFryderyk 2017 - Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej