Tu jesteś:
Newsletter

26.11.2014
Powrót do newslettera

Muzyka podnosi wydajność w pracy

Muzyka podnosi wydajność w pracy

PPL oraz PRS for music to organizacje zajmujące się licencjami muzycznymi oraz zarządzaniem prawami autorskimi i prawami pokrewnymi na rynku brytyjskim. Zlecone firmie Mindlab International badania wykazały, że słuchanie muzyki w pracy radykalnie podnosi naszą wydajność. Aż u 81% badanych podczas słuchania muzyki wzrosła szybkość wykonywania zadań, natomiast zwiększoną dokładność w pracy wykazało aż 88% uczestników badań. Co ciekawe, badania pokazały również, że osoby słuchające muzyki w pracy popełniają zdecydowanie mniej błędów niż ich współpracownicy, którzy stronią od muzyki w pracy.
Istotną kwestią jest również rodzaj muzyki, który wybierzemy. Według badań PPL/ PRS for music, najlepszym gatunkiem do poprawy wydajności w pracy jest muzyka pop, natomiast do rozwiązywania zadań (głównie matematycznych) – muzyka klasyczna.

Podobne badania zostały przeprowadzone już w 2012 roku przez dr Teresę Lesiuk z Uniwersytetu w Miami. Badania przeprowadzone przez dr Lesiuk dotyczą tej samej tematyki co te, które zotały zlecone przez organizacje PPL oraz PRS for music, a mianowicie poprawy wydajności w pracy dzięki muzyce. Uczestnicy badania dr Lesiuk również odnotowali zwiększoną szybkość pracy, a ponad to podwyższone zdolności kreacyjne. Wynika to z tego, że odpowiednio dobrana muzyka poprawia nastrój. „Kiedy jesteś zestresowany, wszelkie decyzje mogą być podejmowane bardziej chaotycznie (…). Natomiast mając dobry nastrój, jesteśmy w stanie wziąć pod uwagę zdecydowanie więcej możliwości”, mówi dr Lesiuk.

Z biologicznego punktu widzenia dzieje się tak dlatego, że melodyjne brzmienia pobudzają nasz mózg do wytwarzania tzw. „hormonu szczęścia”, czyli dopaminy – związku chemicznego odpowiedzialnego za poczucie zadowolenia. „Ludzie mają tendencję do błądzenia myślami, bardzo często skupiamy się na nieszczęśliwych momentach naszego życia. Muzyka pozwala nam wrócić do teraźniejszości” powiedział dr Amit Sood z Mayo Clinic. Według niego wystarczy od 15 do 30 minut tzw. „muzykoterapii” by poprawić swój nastrój i tym samym zwiększyć swoją koncentrację.

„Badanie [„MusicWorks”] wykazało pozytywny wpływ muzyki na produktywność – podsumowując, 9 na 10 osób wykonywało swoją pracę lepiej słuchając muzyki. Muzyka to jeden z najbardziej wpływowych narzędzi zarządzania w celu zwiększenia wydajności pracowników. Może mieć to bardzo pozytywny wpływ na morale pracowników oraz ich motywacje, pomaga również zwiększyć efekty pracy, co może prowadzić do zwiększenia zysków firmy”, komentuje wyniki badań dr David Lewis, prezes Mindlab International.


Oto lista wykonawców i utworów, które wskazywali badani jako najbardziej efektywne podczas wykonywania poszczególnych zadań w pracy:

Podczas odpisywania na e-maile:

Lp.Wykonawca - Tytuł
1.Pharrell – Happy
2.Queen – Don’t Stop Me Now
3.Oasis
4.Adele
5.Robbie Williams – Angels

Przy pisaniu ważnych tekstów:

Lp.Wykonawca - Tytuł
1.Queen – Bohemian Rhapsody
2.Beethoven
3.Adele
4.Survivor – Eye of the Tiger
5.Ed Sheeran

W trakcie czytania artykułów:

Lp.Wykonawca - Tytuł
1.Queen
2.Pharrell – Happy
3.Robbie Williams
4.Coldplay – Yellow
5.U2 – With Or Without You

Przeprowadzając skomplikowane obliczenia:

Lp.Wykonawca - Tytuł
1.Adele
2.The Beatles
3.Pharrell – Happy
4.Queen – Bohemian Rhapsody
5.AC/DC – Back in Black

W czasie burzy mózgów:

Lp.Wykonawca - Tytuł
1.Pharrell – Happy
2.Queen – Bohemian Rhapsody
3.Meatloaf – Bat Out of Hell
4.Queen – Don’t Stop Me Now
5.Radiohead – Paranoid Android


źródło: prsformusic.com, nytimes.com, thetelegraph.co.uk