Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Opłaty za muzykę - Aktualności

19 grudnia 2014 r.

Cała prawda o świętach

Cała prawda o świętach

Już od kilku lat to nie śnieg przypomina nam o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, a dekoracje i muzyka, którą można usłyszeć w centrach handlowych, radiach czy kawiarniach.8 grudnia 2014 r.

Relacja z Europejskich Targów Muzycznych „Gazety Co Jest Grane”

Relacja z Europejskich Targów Muzycznych „Gazety Co Jest Grane”

W ostatani weekend listopada w Pałacu Kultury i Nauki, odbyła się 4. edycja Europejskich Targów Muzycznych „Gazety Co Jest Grane”. Związek Producentów Audio Video już po raz trzeci był partnerem merytorycznym tego wydarzenia.8 grudnia 2014 r.

Top galerie handlowe

Top galerie handlowe

DAFT PUNK i ALICIA KEYS w pierwszej trójce najczęściej odtwarzanych utworów w galeriach handlowych.28 listopada 2014 r.

Europejskie Targi Muzyczne Co jest Grane – stoisko ZPAV/SAWP

Serdecznie zapraszamy na wspólne stoisko ZPAV oraz SAWP w ramach Europejskich Targów Muzycznych CO JEST GRANA. Już w najbliższy weekend w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się IV edycja targów. ZPAV trzeci rok z rzędu jest partnerem merytorycznym tego wydarzenia. W tym roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Wykonawców SAWP przygotowaliśmy szereg atrakcji w tym spotkań z przedstawicielami obu stowarzyszeń, a także artystami i wykonawcami. Serdecznie zapraszamy!27 listopada 2014 r.

Europejskie Targi Muzyczne 2014

W najbliższy weekend (28-30 listopada) odbędzie się kolejna edycja Europejskich Targów Muzycznych „Gazety Co Jest Grane”. Już po raz czwarty, w Pałacu Kultury i Nauki zgromadzą się najważniejsi przedstawiciele związani z branżą muzyczną. W ciągu trzech dni uczestnicy Targów będą mieli okazję do wzięcia udziału w wielu koncertach, wystawach i spotkaniach z artystami. Europejskie Targi Muzyczne oferują nie tylko bogaty program artystyczny, ale również serię zróżnicowanych tematycznie wykładów i paneli dyskusyjnych.3 listopada 2014 r.

Apel twórców w sprawie opłaty od czystych nośników

Dziś w "Gazecie Wyborczej" (s. 5) pojawił się apel twórców w sprawie opłaty od czystych nośników. Pełna lista sygnatariuszy jest dostępna na stronie www.apeltworcow.pl. Podpisy wciąż są zbierane pod adresem apeltworcow@gmail.com.


28 października 2014 r.

Za nami Soundedit 2014!

Za nami Soundedit 2014!

W miniony weekend w Łodzi odbyła się szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit 2014. W ciągu trzech dni, w Klubie Wytwórnia, odbywały się szkolenia, koncerty, jak też spotkania z muzykami i reprezentantami rozmaitych firm oraz organizacji związanych z branżą muzyczną.23 października 2014 r.

Spotkanie z przedstawicielami ZAiKS i ZPAV w ramach Soundedit 2014!

Spotkanie z przedstawicielami ZAiKS i ZPAV w ramach Soundedit 2014!

Serdecznie zapraszamy na wspólne spotkanie panelowe Stowarzyszeń ZAiKS oraz ZPAV, które odbędzie się w sobotę, 25 października w łódzkim Klubie Wytwórnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit 2014.17 października 2014 r.

Informacja dla kontrahentów ZPAV

W związku z napływającymi informacjami od Użytkowników o przypadkach żądania przez STOART kopii umowy generalnej z tytułu publicznego odtwarzania zawartej pomiędzy Użytkownikami a ZPAV informujemy, że żądania te są bezprawne i mogą godzić w interesy stron tych umów. Przypominamy także, iż zgodnie z zapisem paragrafu 9 umowy generalnej treść umowy stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa i jakiekolwiek jej ujawnienie, przekazanie bez pisemnej zgody drugiej strony jest niedozwolone. W przypadku pojawienia się takich żądań ze strony STOART bądź innych podmiotów prosimy o kontakt z biurem ZPAV w celu podjęcia stosownej interwencji.


13 października 2014 r.

Sprzedaż płyt winylowych w Wielkiej Brytanii

Sprzedaż płyt winylowych w Wielkiej Brytanii

Sprzedaż albumów winylowych w Wielkiej Brytanii już dziś przekroczyła wyniki zeszłego roku, osiągając poziom 844 122 egzemplarzy. ERA przewiduje, że do końca 2014 roku osiągnie milion sztuk.2 października 2014 r.

ZPAV i SAWP wspólna umowa na publiczne odtwarzanie muzyki

Mając na uwadze treść art. 1071 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. ZPAV i SAWP podpisały porozumienie, które umożliwia podmiotom gospodarczym zawarcie jednej umowy za korzystanie z praw pokrewnych, tj. praw artystów wykonawców oraz praw producentów.25 września 2014 r.

Radio PiN może zmienić nazwę na Muzo.fm

Radio PiN może zmienić nazwę na Muzo.fm

Jak podaje Presserwis Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodziła się na zmianę nazwy Radia Pin na Muzo.fm. Nowa nazwa nie będzie wiązała się ze zmianą koncesji, stacja zachowa charakter informacyjno-biznesowo-muzyczny.12 września 2014 r.

Wakacje w streamingu TOP 20 – Wimp, Spotify, Deezer

Wakacje w streamingu TOP 20 – Wimp, Spotify, Deezer

Cyfrowy rynek sprzedaży muzyki rozwija się bardzo intensywnie, pierwsze półrocze zamknął kwotą ponad 19,5 mln zł, przy czym najwyższy wzrost – o 61,30% – odnotował dochód z tytułu subskrypcji. Sprawdzamy więc jakie utwory w wakacje Polacy wybierali w streamingu.7 sierpnia 2014 r.

Serwis streamingowy Rhapsody zarejestrował dwa miliony subskrybentów

Serwis streamingowy Rhapsody zarejestrował dwa miliony subskrybentów

Rhapsody International, firma konkurująca z serwisem Spotify, odnotowała wzrost liczby subskrybentów korzystających z płatnej opcji serwisu do dwóch milionów użytkowników. W kwietniu tego roku wynosiła ona 1,7 miliona.24 lipca 2014 r.

Opłaty od czystych nośników

Debata na temat opłat od czystych nośników toczy się w cieniu zarzutów, że aktualizacja katalogu urządzeń, od których jest pobierana spowoduje wzrost cen sprzętu elektronicznego. Przykłady innych Państw europejskich pokazują, że tak nie jest.24 lipca 2014 r.

Wpływ muzyki na biznesowy sukces firm

Co łączy komercyjne loty w kosmos, producenta elektroniki z doliny krzemowej i wizytę w klubie fitness? Wszystko jest powiązane z muzyką. Virgin Galactic nie powstałoby, gdyby nie Virgin Records, Apple nie osiągnąłby sukcesu, gdyby nie kontent muzyczny w urządzeniach mobilnych, a wizycie na siłowni zawsze w tle towarzyszy muzyka.17 lipca 2014 r.

O znaczeniu muzyki w restauracjach

O znaczeniu muzyki w restauracjach

Aleksandra Potrykus – Wincza, country manager w firmie Mood Media Poland, w artykule Liczy się każdy szczegół opublikowanym w Gazecie Finansowej, przedstawiła kilka cennych uwag o marketingu multisensorycznym w restauracjach, w tym także o muzyce.16 czerwca 2014 r.

Wpływ tempa muzyki na e-konsumenta

Wpływ tempa muzyki na e-konsumenta

W marcowym numerze „Marketing i rynek” opublikowano artykuł Małgorzaty Niesiobędzkiej i Michała Gesseka Wpływ tempa muzyki na zachowania e-konsumenta. Pokazane zostały przykłady badań dotyczących wpływu tempa muzyki na zachowania konsumenckie.26 maja 2014 r.

Vimeo wprowadza zabezpieczenia antypirackie Copyright Match

Vimeo wprowadza zabezpieczenia antypirackie Copyright Match

Serwis Vimeo, największy rywal popularnego YouTube, wdraża mechanizm wykrywania naruszeń praw autorskich wytwórni. Nowy moduł antypiracki nosi nazwę Copyright Match.12 maja 2014 r.

PPL - badania dotyczące korzyści z odtwarzania muzyki w przedsiębiorstwach

PPL - badania dotyczące korzyści z odtwarzania muzyki w przedsiębiorstwach

Brytyjska organizacja Phonographic Performance Limited (PPL) przeprowadziła badania dotyczące wpływu muzyki odtwarzanej w sklepach. Badanie objęło zarówno pracowników, jak i klientów sklepów detalicznych. To kolejne wyniki badań, które pokazały, że muzyka ma duży wpływ na zysk w sprzedaży detalicznej. Zdecydowane 97% ankietowanych pracowników zaleca, aby muzyka była grana we wszystkich sklepach. 99% zgodziło się, że sklepy, w których odtwarza się muzykę wydają się być nowoczesnymi i atrakcyjnymi miejscami, zapewniając markom realną przewagę na konkurencyjnym rynku.25 kwietnia 2014 r.

Ogłoszona zatwierdzona wspólna Tabela Stawek Organizacji Zbiorowego Zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi w zakresie odtwarzania

W dniu 24 kwietnia 2014r. została ogłoszona zatwierdzona tabela stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych.11 kwietnia 2014 r.

Raport podsumowujący działania Organizacji Zbiorowego Zarządzania ZPAV w 2013 roku

Raport podsumowujący działania Organizacji Zbiorowego Zarządzania ZPAV w 2013 roku

Związek Producentów Audio Video opublikował Raport podsumowujący działania Organizacji Zbiorowego Zarządzania ZPAV w 2013 roku.19 marca 2014 r.

Muzyka się opłaca – panel informacyjny z udziałem przedstawicieli ZAiKS i ZPAV podczas Międzynarodowych Wschodnich Targów Eventowych

Muzyka się opłaca – panel informacyjny z udziałem przedstawicieli ZAiKS i ZPAV podczas Międzynarodowych Wschodnich Targów Eventowych

W dniu 29 marca 2014 r., w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbędą się pierwsze Międzynarodowe Wschodnie Targi Eventowe.17 marca 2014 r.

P-Music nowy kanał muzyczny Polsatu

P-Music  nowy kanał muzyczny Polsatu

Telewizja Polsat w najbliższym czasie planuje utworzenie dwóch nowych kanałów muzycznych. Marcin Bisiorek, były dyrektor programowy Radia Eska i Eska Rock, zostanie szefem jednego z nich o roboczym tytule P-Music.7 marca 2014 r.

Bastille na szczycie sprzedaży płyt w Wielkiej Brytani – Top 10 Chart UK

Bastille na szczycie sprzedaży płyt w Wielkiej Brytani – Top 10 Chart UK

W pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się obecnie płyt w Wielkiej Brytanii znalazło się pięć krążków zdobywców nagród Brit Awards (Bastille, Arctic Monkeys, Ellie Goulding, Rudimental i Lorde).28 lutego 2014 r.

Streaming video w WiMP

Streaming video w WiMP

Muzyczny serwis streamingowy WiMP wprowadził nową wersję aplikacji działającej w środowisku Android. Pojawiła się w niej sekcja Hot New Videos, w której znajdują się m.in. materiały video z koncertów, wywiady z gwiazdami oraz teledyski.26 lutego 2014 r.

Wiosną ruszy nowy kanał muzyczny VOX Music TV

Wiosną ruszy nowy kanał muzyczny VOX Music TV

Wiosną 2014 r. ruszy nowy telewizyjny kanał muzyczny VOX Music TV, który prezentować będzie muzykę zbliżona do emitowanej w radiu VOX FM.14 lutego 2014 r.

Waloryzacja stawek opłata z tytułu publicznego odtwarzania fonogramów

Uprzejmie informujemy, że średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2013 r. w stosunku do 2012 r. wyniósł 0,9% (Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 stycznia 2014 r.).

Tym samym zgodnie z §4 ustęp 2 umowy generalnej od dnia 1 stycznia 2014 r. stawka wynagrodzenia miesięcznego ulega stosownemu podwyższeniu.31 stycznia 2014 r.

Ruszyło Rock Radio! Wojewódzki i Lizut w nowej audycji

Ruszyło Rock Radio! Wojewódzki i Lizut w nowej audycji

31 stycznia 2014 r. Radio Roxy zmieniło nazwę na Rock Radio. Na start stacja przygotowała specjalne wydanie programu Ranne Kakao i transmitowany na żywo koncert Tymon & The Transistors. Nowy program Kuby Wojewódzkiego i Mikołaja Lizuta pod tytułem Książę i żebrak, nadawany od godz. 12.00, pojawi się na antenie Rock Radia 5 lutego.16 stycznia 2014 r.

Nowy serwis streamingowy Beats Music

Nowy serwis streamingowy Beats Music

Beats Electronics, producent sprzętu audio i popularnych słuchawek sygnowanych nazwiskiem rapera Dr Dree, zapowiedział na 21 stycznia start nowej usługi ze streamingiem muzyki - Beats Music w Stanach Zjednoczonych.13 stycznia 2014 r.

Nowe Biura Regionalne ZPAV

Nowe Biura Regionalne ZPAV

2 stycznia w całej Polsce zostały otwarte Biura Regionalne ZPAV. Nowa organizacja pracy w terenie ma na celu usprawnienie obsługi kontrahentów ZPAV a także zapewnienie szybkiego dotarcia do wszystkich użytkowników muzyki.2 stycznia 2014 r.

Nowe rockowe radio w polskim eterze – zmiany w Radiu Roxy

Nowe rockowe radio w polskim eterze – zmiany w Radiu Roxy

Od 1 stycznia Radio Roxy zmieniło format muzyczny na rockowy. W playliście stacji znajdują się teraz stare i współczesne rockowe utwory. Nowy charakter rozgłośni podkreślają też audycje prowadzone przez wyraziste osobowości, do których wkrótce dołączy Kuba Wojewódzki.Value gap
69% gości hotelowych uważa, że muzyka jest jednym z głównych czynników kreujących atmosferę hotelu (MWFY)
75% gości hotelowych lubi słuchać muzyki w lobby, barach, restauracjach i przestrzeniach ogólnodostępnych w hotelu (MWFY)
73% właścicieli sklepów z odzieżą i obuwiem jest przekonanych o pozytywnych oddziaływaniu muzyki na klientów. Obecność muzyki przyciąga do nich klientów.
Szacowany przeciętny spadek przychodów przy braku muzyki to 2160 zł miesięcznie w sklepie spożywczym o dziennym utargu w granicach 1000 zł
78% kobiet odwiedzających salon urody wyżej cenni sobie dobrą muzykę niż oferowaną tam kawę, herbatę lub kolorowe czasopisma
Dobra muzyka pozwala skutecznie zrelaksować się podczas zabiegów kosmetycznych 2/3 klientom (76% kobiet, 85% klientów w wieku 20-29 lat)
20% regularnych gości salonów urody wybrałoby inny lokal gdyby nie była w nim odtwarzana muzyka
85% właścicieli klubów fitness i 90% właścicieli kręgielni i bilardów jest wręcz przekonana o promocyjnym znaczeniu muzyki w ich działalności i jej wpływie na zachowania oraz nastrój klientów
80% klientów czerpie więcej przyjemności z zajęć w klubie fitness podczas słuchania muzyki tła (MWFY)
80% klientów twierdzi, że muzyka w czsie zajęć fitness bardziej motywuje ich do ćwiczeń (MWFY)
Szacowany przeciętny spadek przychodów przy braku muzyki to 5476 zł miesięcznie w restauracji o dziennym utargu w granicach 600 zł
Jeżeli zostanie wyłączona dobra muzyka to 32,6% klientów restauracji wybierze inny lokal
82% właścicieli restauracji uważa, że muzyka zachęca klientów do odwiedzania ich lokali, jak i wydłuża ich czas pobytu w nich.
55% gości hotelowych preferuje spotkania z klientami w miejscach gzdie grana jest dobra muzyka (MWFY)
Fryderyk Festiwal 2022