Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Opłaty za muzykę - Aktualności

27 grudnia 2016 r.

Śpiewać każdy może, ale czy powinien?

Śpiewać każdy może – to wiemy nie od dziś, ale teraz naukowcy przekonują, że śpiewać każdy powinien, ponieważ śpiewanie ma niemal zbawienny wpływ na nasze zestresowane organizmy.

Śpiewać każdy może, ale czy powinien?

Śpiewać każdy może – to wiemy nie od dziś, ale teraz naukowcy przekonują, że śpiewać każdy powinien, ponieważ śpiewanie ma niemal zbawienny wpływ na nasze zestresowane organizmy.

Śpiew jest jedną z czynności, które w bardzo dużym stopniu są w stanie wpłynąć na nasze samopoczucie oraz dostarczyć nam wiele pozytywnych doznań. Badania w zakresie neurologii wykazują, że podczas śpiewania neuroprzekaźniki w mózgu łączą się ze sobą w nowy, całkiem nietypowy sposób. Nasz płat skroniowy pracuje znacznie intensywniej, zaś uwalniane hormony sprawiają, że jesteśmy mądrzejsi, zdrowsi, weselsi oraz bardziej kreatywni. Kiedy śpiewamy z innymi ludźmi, ten proces w naszym organizmie wyraźnie się wzmaga.

Naukowcy tłumaczą, że wspólne śpiewanie powoduje wzmożoną produkcję seratoniny, tj. hormonu szczęścia, oraz oksytocyny, tj. hormonu odpowiedzialnego m.in. za budowę więzi i zaufania. Przyjemne odczucia, których doświadczamy podczas śpiewania w grupie, są pewnego rodzaju nagrodą od ewolucji za wzajemną współpracę i kooperację. Wspólne śpiewanie ewoluowało razem z życiem społecznym. W przeszłości grupy ludzi śpiewały i tańczyły, budując w ten sposób między sobą więź, lojalność, przekazując ważne informacje czy próbując odstraszyć wrogów. Śpiew i taniec pozwalał ludziom budować wspólnotę, która umożliwiała przetrwanie.

Na współczesnego człowieka śpiew również ma dobroczynny wpływ: pomaga walczyć z depresją, zmniejsza poczucie osamotnienia, sprawia, że jesteśmy zrelaksowani, zadowoleni i czujemy przynależność do grupy. Co więcej, regularne śpiewanie może być idealnym przepisem na odstresowanie się, bowiem udowodniono, że w organizmie osób śpiewających zmniejsza się poziom kortyzolu – hormonu stresu.

Na dobroczynny wpływ śpiewu na mózg zwraca uwagę Tania de Jong, wokalistka i założycielka Creativity Australia:

Jedną z dobroczynnych zalet śpiewu jest to, że pobudza on prawą stronę mózgu – stronę odpowiedzialną za m.in. intuicję, kreatywność, wyobraźnię. We współczesnym świecie, w którym jesteśmy bombardowani przez tak wiele informacji, które musimy nieustannie przetwarzać i analizować, mamy tendencję do pozostawania w świecie analiz [które są domeną] lewej półkuli. Dlatego tak ważne staje się rozwijanie tych cech, które człowieka odróżniają od analitycznych maszyn. Najlepszym sposobem na to jest śpiew.

Eksperci uważają, że wszyscy powinniśmy śpiewać, nawet jeśli wydaje nam się, że nie potrafimy. Wszyscy mamy głos i wszyscy możemy korzystać z benefitów, jakiej daje śpiew, ponieważ jego dobroczynna działalność nie jest uzależniona od jakości dźwięków, które wydajemy. Naukowcy przekonują, że nawet miernej jakości śpiewanie będzie miało dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Jeśli możesz mówić, możesz też śpiewać – mówi Sophia Efthimiou, brytyjska wokalistka oraz nauczycielka śpiewu. Brytyjka zwraca też uwagę, że śpiewając w większej grupie, każdy jej członek odczuwa muzyczne wibracje w bardzo podobny sposób. Rytm serca członków grupy w pewnym stopniu wręcz synchronizuje się.

Do śpiewania zachęca też amerykańska śpiewaczka operowa, Katie Kat:

Śpiewanie wzmaga naszą świadomość, pewność siebie oraz zdolność komunikacji z innymi. Redukuje stres oraz pomaga odkrywać naszą tożsamość i nasz wpływ na świat – twierdzi artystka.

Śpiewanie sprawia, że stajemy się sobie bliżsi, nasze organizmy synchronizują się, a my budujemy więzi. Śpiewajmy więc jak najwięcej bo, na pewno warto!

Źródło: upliftconnect.com

Value gap
69% gości hotelowych uważa, że muzyka jest jednym z głównych czynników kreujących atmosferę hotelu (MWFY)
75% gości hotelowych lubi słuchać muzyki w lobby, barach, restauracjach i przestrzeniach ogólnodostępnych w hotelu (MWFY)
73% właścicieli sklepów z odzieżą i obuwiem jest przekonanych o pozytywnych oddziaływaniu muzyki na klientów. Obecność muzyki przyciąga do nich klientów.
Szacowany przeciętny spadek przychodów przy braku muzyki to 2160 zł miesięcznie w sklepie spożywczym o dziennym utargu w granicach 1000 zł
78% kobiet odwiedzających salon urody wyżej cenni sobie dobrą muzykę niż oferowaną tam kawę, herbatę lub kolorowe czasopisma
Dobra muzyka pozwala skutecznie zrelaksować się podczas zabiegów kosmetycznych 2/3 klientom (76% kobiet, 85% klientów w wieku 20-29 lat)
20% regularnych gości salonów urody wybrałoby inny lokal gdyby nie była w nim odtwarzana muzyka
85% właścicieli klubów fitness i 90% właścicieli kręgielni i bilardów jest wręcz przekonana o promocyjnym znaczeniu muzyki w ich działalności i jej wpływie na zachowania oraz nastrój klientów
80% klientów czerpie więcej przyjemności z zajęć w klubie fitness podczas słuchania muzyki tła (MWFY)
80% klientów twierdzi, że muzyka w czsie zajęć fitness bardziej motywuje ich do ćwiczeń (MWFY)
Szacowany przeciętny spadek przychodów przy braku muzyki to 5476 zł miesięcznie w restauracji o dziennym utargu w granicach 600 zł
Jeżeli zostanie wyłączona dobra muzyka to 32,6% klientów restauracji wybierze inny lokal
82% właścicieli restauracji uważa, że muzyka zachęca klientów do odwiedzania ich lokali, jak i wydłuża ich czas pobytu w nich.
55% gości hotelowych preferuje spotkania z klientami w miejscach gzdie grana jest dobra muzyka (MWFY)
Fryderyk Festiwal 2022